Opowiadam o praktycznych aspektach prowadzenia agencji w formie spółki z o.o. oraz o różnicach w porównaniu do działalności gospodarczej.
Timeline odcinka:
- 1:30 – jaki status mają pieniądze spółki i jak się z nią rozliczać
- 6:40 – jak się rozliczam z własną spółką
- 11:05 – składki ZUS
- 12:00 – księgowość
- 14:54 – reprezentacja spółki
- 16:21 – odpowiedzialność za długi
- 17:32 – kapitał zakładowy
- 18:52 – cykliczne formalności
- 20:32 – jak wyglądało zakładanie naszej spółki
- 27:18 – szablony dokumentów spółki
Scenariusze postępowania i dokumenty pomocne w formalnościach w spółce z o.o.
Rozważam sprzedaż paczki materiałów stworzonych przez 10 lat prowadzenia agencji.
Na własne potrzeby stworzyłem scenariusze powstępowania i dokumenty przydatne w różnych sytuacjach dotyczących m.in. umowy spółki, wypłacania wynagrodzenia zarządowi, podwyższenia kapitału zakładowego, zmiany wspólników, umorzenia udziałów, zwyczajnego i nadzwyczajne go zgromadzenia wspólników, zgłaszania zmian do KRS, i pewnie jeszcze sporo innych…
Na razie badam zainteresowanie, więc jeśli paczka takich materiałów byłaby dla Ciebie przydatna, zapisz się na powiadomienie.
Podsumowanie różnic między spółką a działalnością
Pieniądze i majątek spółki
- Spółka ma osobowość prawną, czyli pieniądze lub majątek posiadany przez spółkę są jej własnością.
- Muszę mieć udokumentowaną podstawę prawną (np. faktura, umowa), jeśli chcę za coś zapłacić lub wypłacić pieniądze z konta spółki.
Rozliczanie się ze spółką
- Zysk ze spółki można wypłacić przez dywidendę ale występuje podwójne opodatkowanie (najpierw spółka zapłaci CIT od swojego zysku, a potem PIT wspólnik od dywidendy)
- Wspólnik może otrzymywać ze spółki wynagrodzenie za pracę. Rozliczenie następuje zgodnie z wybraną formą (umowę o pracę, zlecenie, umowę o dzieło, faktura z własnej działalności gospodarczej).
- Wspólnik może np. wynajmować spółce nieruchomości i sprzęt i za to pobierać wynagrodzenie (od 2023 nowy ład wprowadzi tu pewne ograniczenia).
- Wspólnik może otrzymywać wynagrodzenia za tzw. powtarzające się świadczenia niepieniężne (usługi, czy dostawy towarów, które nie mają wymiaru pieniężnego np. usługi księgowe lub doradcze).
- Członek zarządu może pobierać wynagrodzenie za pracę z tytułu umowy (np. o pracę lub kontraktu menedżerskiego) lub z powołania do zarządu (wystarczy uchwała wspólników).
Składki ZUS
- Wspólnicy spółki z o.o. nie podlegają składom ZUS.
- Wyjątkiem jest sytuacja gdy firma ma tylko jednego wspólnika. W oczach ZUS jest to traktowane jako działalność gospodarcza i podlega składom.
- Iluzoryczne dysproporcje między udziałowcami mogą być kwestionowane przez ZUS (np. układy typu, jeden wspólnik ma 99% udziałów, a drugi 1%, raczej są mało bezpieczne)
Księgowość
- Spółki prowadzą pełną księgowość.
- Koszty księgowości zależą od ilości dokumentów (my do 70 dokumentów płacimy ok 900 zł)
- Po zakończeniu roku księgowy przygotowuje sprawozdanie finansowe.
Reprezentacja spółki
- Zarząd spółki jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i reprezentację (np. W trakcie podpisywania umów)
- Formę reprezentacji definiuje umowa spółki (np. można określić w jakich sytuacjach potrzeba dwóch członków zarządu do podpisania umowy).
Odpowiedzialność za długi
- Wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają tylko do wysokości udziału w kapitale zakładowym (czyli mogą stracić to, co zainwestowali)
- Zarząd odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki.